تعبیر پله های خیس

خواب دیدم عشقی دارم که شبی آمده است خانه‌ی من. همه‌چیز خوب است. خانه‌ام مرتب است. نگاه‌های داغی ردوبدل می‌کنیم. هوا مطبوع است. من در نهایت آرامش و متانت حرف می‌زنم. حرف‌هایم حاوی اطلاعات مفید عشق‌افزایی‌ است. مهربان و پذیرا هستم. کسی در می‌زند. زنی جوان آمده است دم در. او را می‌شناسم. عشق سابق مرد فعلی من است. خیلی رک‌وراست و زوردار آمده‌است سنگ وابکَند. من خونسرد و متمدن از سرراه کنار می‌روم. لبخند می‌زنم و تعارف می‌کنم. خانه‌ی من حیاط‌پشتی دارد. راه‌نمایی‌شان می‌کنم. عشق من کمی خجالت‌زده است. با نگاه به من حالی می‌کند که این و امریکا هردو هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند. در پاسخ به این اطمینان و محبت دل‌ام می‌خواهد هی متمدن‌تر رفتار کنم. در کشویی را می‌بندم و بیرون می‌آیم. نمی‌دانم از کی می‌توانم حرفشان را قطع کنم و بپرسم آیا چای میل دارند یا نه. بالاخره این‌کار را می کنم. دق‌الباب می‌کنم ، عذر می‌خواهم و سوال می‌کنم. خانم همان‌طور که دارد با تکانه‌های دست تسویه‌حساب‌ می‌کند و سنگ وا‌می‌کند، بدون نگاهی به من می‌گوید بله، چای، سرم دارد می‌پکد. من که فکر می‌کنم به هرحال به‌طور غیرمستقیم مسئول پکیدن سرش هستم اطاعت می‌کنم و می‌گویم هم‌الان. و از آن به بعد معماری و چیدمان خانه‌مان مطلقا دگرگون می‌شود. اولا ناگهان کپه‌کپه فک‌و فامیل غیرقابل پز و قایم‌:کردنی‌مان از دیندارلو و اقصی‌نقاط خرامه و خلتاباد در خانه‌ی ما بیتوته کرده‌اند. خانه به مخروبه‌ای لرزیدنی مبدل شده است. قسمتی از خانه در کرایه کارگران مهاجر است که با نگاهی غمبار به سرنوشت گنگ‌شان رو به حوض کپک زده‌ی من خیره شده‌اند. همه‌ی این‌ها به یکباره رخ داده است و من غافلگیر شده‌ام. بساط چای‌ام به هم خورده است. می‌خواهم دوتا استکان یا فنجان تمیز پیداکنم تا برای هردوی‌شان چای بریزم، نمی‌شود. حواس‌ام به زمان است که دارد تلف می‌شود. گاز قطع می‌شود. آب نیمه‌گرم است. می‌گویم جهنم و همان را می‌ریزم تو استکان‌ها. چای درآمده‌است رنگ لجن. می‌گویم خوب است، بهتر از دیرکردنٍ معنادار است. از پله‌ها پایین می‌روم. پله‌های‌ام کاغذی شده‌اند. نمی‌دانم چطور وزنم را تقسیم کنم که خودم و استکان‌ها سرنگون نشویم. تا برسم پایین یکی از استکان‌ها به‌کل ریخته است. یکی‌ش کمتر ریخته است. می‌دهم‌ش به دختره. با نکبت نگاه‌ش می‌کند. عشق‌ام شرمنده‌ی مهمان، نگاه سرزنش‌باری به من می‌کند. حرف‌شان رسیده به این‌جا که خب ما اشتباه زیاد کردیم، هم من هم تو. می‌شود جبران‌شان کرد. و اما درخواب، من صاحب نوعی آموزه‌ی روحی هستم که به‌م نهیب می‌زند که شهادت ما عین سعادت ماست و این شکست مقدمه‌ی پیروزی‌ست و خدا بندگان کاردرست‌ش را می‌چزاند. ازین رو لبخندی از سر فُزتُ و رب‌الکعبه می‌زنم و می‌روم.

/ 18 نظر / 111 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صفی یزدانیان

مانی حقیقی این متن شما را گذاشته بود در فیس بوک و من هم فقط خواستم بگویم خیلی این نوشته را دوست داشتم. وبلاگ خوان نیستم و بلد نیستم و خوشحالم که اینجا را پیدا کردم.

سهیلا محمدی

بعد از مدتها دوباره آمدیم وبلاگ خوانی و مثل همیشه که چه ادرس رو درست آمدیم .ممنون فروغ عزیز شیوه نگارشت به طرز غیر قابل باوری تحسین بر انگیزه ادمو مسخ میکنه هیچوقت نشده که به یکبار خوندن بگذرم . به این شریط میگن قوز بالا قوز .

علی

یعنی آدم خواب نبینه میگن بیدار بوده؟ من از این حرصم در میاد که هر خودمون رو تشویق کنیم که ایندفه هر چی شعور شخصیته میذارم کنار (تو خواب بعدی) حداقل وقتی بیدار شدم اینقدر به خودم خاک تو سرت نگم... نمیشه!

فرزانه

عالی بود این و امریکا هیچ غلطی نمی توانند بکنند شهادت ما عین سعادت ماست همیشه این مائیم که فدا می شیم عاشقتم

سمیرا

یعنی من عاشقتم ها عاشقتم

رضا معصومی

با سلام خدمت سرکار خانم کشاورز. امروز برای اولین بار واز روی بالاترین داستان شما رو خوندم. برام بسیار جالب بو که کسی در داستانی از خرامه نوشت. من اصلا خرامه ای یا به گفته محمد قائد خرومه ای هستم. به هر حاب خوشحال شدم که کسی هم از ان دیار هست که بنویسد و از خرامه هم بگوید. من که با سالها نوشتن هنوز نامی از این شهر نبرده ام. هرچند که همه شعرها و قصه هایم در ان دیار می گذرد.

اداره کشف احوال

فروغ! این تویی؟ دوست دارم. http://www.irexpert.ir/Webforms/UserHome/Expert.aspx?EID=222457

samira.ajd

میدونی فروغ پله تو روانشناسی فروید نماد سکسه. انگار خیلی سسته و اینو داری میبینی اما میخوای ازش رد شی عالی بود ممنون